Kategorie
Bestsellery

Podstawy: co należy wiedzieć o kalafonii i posługiwaniu się nią?

Aby lutowanie mogło przynieść pożądany efekt, konieczne jest użycie topnika, który podniesie zwilżalność łączonych powierzchni, oczyści je z tlenków czy innych zanieczyszczeń i odizoluje od kontaktu z powietrzem by nie zareagowały z nim ponownie, a na koniec da się łatwo wyprzeć. W tej roli bardzo powszechnie używana jest kalafonia, dobrze znana także tym, którzy po lutownicę sięgają rzadko i nie borykają się z koniecznością łączenia bardziej kłopotliwych elementów.

Z kalafonii korzystał lub korzysta każdy

Główną zaletą, jaką charakteryzuje się kalafonia do lutowania, zwłaszcza z perspektywy młodego hobbysty, jest jej bardzo niska cena, toteż kontakt miał z nią niemal każdy, kto kiedykolwiek brał do ręki lutownicę. Nie jest to wszak produkt, którego wytworzenie wiąże się z koniecznością przeprowadzania nadzwyczaj wyrafinowanych procesów technologicznych – głównym zadaniem, jakiego wymaga jej produkcja, jest oddestylowanie z żywicy drzew iglastych terpentyny. Jest to więc substancja naturalna, po którą sięgają także np. skrzypkowie w celu uzyskania odpowiedniej szorstkości smyczka – w takiej formie jest to jednak innego rodzaju wyrób. Stąd też bierze się jej przyjemny, żywiczny zapach. Nie warto jednak wdychać oparów towarzyszących jej użyciu, bo są one rakotwórcze.

Kalafonii nie da się rozpuścić w wodzie, za to bez przeszkód można to zrobić stosując wiele rozpuszczalników organicznych, od acetonu, poprzez alkohole po np. benzynę. Dlatego też możliwe jest przygotowywanie niskim kosztem roztworów, dzięki którym łatwiej będzie ją aplikować, czy też np. przygotowywać płytki, na których zamierzamy lutować kolejne elementy.

Kiedy taki topnik nam się przyda?

Topnik oparty na czystej kalafonii i rozpuszczalniku jest zdecydowanie najczęściej stosowanym przez amatorskich entuzjastów elektroniki i innych hobbystach posługujących się lutownicą. Jego możliwości są co prawda dość skromne ze względu na niską aktywność, jednak do większości codziennych zastosowań, gdzie połączenia wykonuje się z elementów łatwych do zlutowania, całkowicie wystarczają. Jednocześnie charakteryzuje się on nader istotnymi zaletami – nie przewodzi prądu i bardzo łatwo usunąć jego resztki, ale ze względu na to, że jest niekorozyjny, często nie ma takiej potrzeby – jego pozostawienie w żaden sposób nie zagraża działaniu i trwałości urządzenia. Dlatego właśnie od wielu lat jest to jeden z podstawowych produktów wykorzystywanych przy podstawowych pracach elektrotechnicznych i z pewnością nie zmieni się to szybko.

Kalafonia stanowi podstawę przy produkcji także topników przeznaczonych do lutowania bardziej kłopotliwych elementów. Wówczas do ich składu dodawane są jeszcze różnego rodzaju aktywatory, w postaci np. kwasów.

Asortyment sklepu Diolut obejmuje wszystko, czego może potrzebować zarówno początkujący hobbysta, jak i specjalistyczny zakład produkujący lub serwisujący urządzenia elektroniczne. Dzięki nam dobór takich wyrobów, jakie najdoskonalej sprzyjać będą wygodzie wydajności i jakości pracy, nie jest kłopotem. Zapraszamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą topników.