Kategorie
Bestsellery

Personalizacja materiałów marketingowych nigdy nie była łatwiejsza

Prasy termotransferowe i sublimacyjne to łatwy sposób na oryginalne gadżety reklamowe i nie tylko

Jednym z rodzajów nadrukowywania powierzchni płaskich stosowanych np. w produkcji materiałów reklamowych, firmowych gadżetów itp. jest wykorzystanie prasy termotransferowej. Urządzenie to można zastosować przy różnych nadrukach począwszy od puzzli, odzieży przez podkładki pod myszy czy gadżety reklamowe. W zależności od modelu, urządzenie może nagrzać się nawet do temperatury 399 st. C. dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie folii flex i flock,
a także papierów do druku laserowego.

Prasy termotransferowe to urządzenia wyposażone w płytę grzewczą, która została pokryta teflonem, co uniemożliwia przypalenia transferów. Urządzenia te mogą mieć także dwa rodzaje zamknięć, skośne i równoległe.

Pierwszy rodzaj najlepiej sprawdza się przy produkcji nadrukowywanych T-shirtów, ubrań roboczych lub na puzzlach. W tym przypadku ważnym jest aby dany przedmiot miał grubość mniejszą niż 1 mm. Zamykanie równoległe sprawdza się w przypadku grubszych materiałów lub przedmiotów takich jak np. ramki.

Proces nanoszenia wzorów, motywów lub tekstów z wykorzystaniem pras termotransferowych jest łatwy i szybki. Wystarczy wydrukować interesującą nas grafikę na odpowiednim nośniku, wyciąć dany wzór przy użyciu plotera tnącego, a następnie wykonać transfer za pomocą prasy.

Jak odbywa się sublimacja na powierzchnie polimerowe

Wyróżniamy także techniki sublimacji opierające się na przenoszeniu wysokiej jakości grafiki i obrazów na powierzchnie polimerowe. Tego typu technika ma swoje zastosowanie przy produkcji materiałów promocyjnych.

Cały proces sublimacji odbywa się głównie dzięki reakcji chemicznej jaka zachodzi w trakcie wykonywania tego procesu. Tusze sublimacyjne, to nic innego jak barwniki, które posiadają specjalne właściwości wiążące, a które łączą się jedynie z włóknami poliestrowymi.

Obrazując przebieg tego procesu, należy wyjaśnić, iż podczas dociskania wzoru do tkaniny termoprasa również podgrzewa tkaninę przez co barwnik zmienia swój stan skupienia ze stałego na gzowy. W tym czasie włókna poliestrowe otwierają się i przyjmują pigment. Barwnik przenika do wnętrza tkaniny i zostaje w niej trwale osadzony, ponieważ w momencie gdy wysoka temperatura ustaje – włókna się zamykają. Dzięki takiemu procesowi nadruk jest integralny z włóknami materiału. Tkanina w dotyku jest jednolita i nie występuje efekt nadrukowania wzoru na materiał.

Czy sublimację można wykonać na innej tkaninie niż biała

Powszechne stało się stwierdzenie, że tego rodzaju metoda sprawdza się jedynie w przypadku druku na białych koszulkach, jednak nie jest to prawdą. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego koloru koszulki, który będzie współgrał z projektem oraz jego kolorami.

Ważną kwestią jest fakt, że jasny odcień tuszu sublimacyjnego nie jest w sanie zabarwić ciemnej tkaniny (należałoby najpierw wybielić tkaninę, a dopiero potem ją zabarwić). Dodatkowo barwniki sublimacyjne mają półprzezroczystą postać w związku z czym, kolor tła będzie miał zawsze wpływ na efekt końcowy wydruku. 

Tego rodzaju nadruki można stosować również na tkaninach mieszanych, czyli np. koszulkach poliestrowo – bawełnianych. Należy pamiętać jednak, że im mniejsza zawartość poliestru w tkaninie, tym barwy wydruku będą bardziej stonowane. 

Reasumując, każdy użytkownik znajdzie coś dla siebie. Wybór urządzeń jest naprawdę spory, wystarczy jedynie zastanowić się jaki profil działalności nas interesuje. Ważne jest aby przemyśleć czy chcemy się skupić jedynie na nadrukowywaniu materiałów, czy chcemy mieć możliwość produkcji gadżetów takich jak: kubki, talerze, breloki.