Kategorie
Bestsellery

Sprawdź, który zasilacz laboratoryjny wybrać

Gdzie najczęściej znajdują zastosowanie zasilacze laboratoryjne

Zasilacze laboratoryjne to urządzenia niezbędne w pracy m.in. dla elektroników, elektryków czy serwisantów. Dzięki tym urządzeniom możliwe jest dostarczenie potrzebnej energii elektrycznej o wymaganych parametrach jakościowych jak również zapewnienie jej bezawaryjnej dostępności. Zasilacze laboratoryjne mogą poszczycić się dodatkowymi funkcjami m.in. możliwością programowania napięcia wyjściowego jak również pracą wielokanałową.

Najczęstszym zadaniem tego typu urządzeń jest przetwarzanie prądu zmiennego w prąd stały. Przetworzony prąd spełnia określone parametry napięcia oraz jest dostarczany do zewnętrznego sprzętu elektronicznego. Dzięki tym funkcją zasilacze sprawiają, że urządzenia podłączone do nich są odporne na awarie, które wynikają z dostarczenia prądu niezgodnego z ich specyfiką. Możliwość zastosowania zasilaczy laboratoryjnych jest bardzo szeroka, począwszy od pracowni badawczych, serwisów elektronicznych przez warsztaty samochodowe po hobbystów z dziedziny elektroniki.

Każdy użytkownik zasilacza ma indywidualne potrzeby i oczekiwania względem tego urządzenia, dlatego producenci poszerzają swoją ofertę produktową. Najważniejszymi parametrami zasilaczy są oczywiście napięcie i prąd maksymalny jednak urządzania te posiadają także: współczynniki stabilizacji napięcia wyjściowego i prądu wyjściowego, tętnienia prądu wyjściowego przy stabilizacji prądu, napięcie szumów i tętnień przy stabilizacji napięciowej, niestabilność termiczna napięcia i prądu wyjściowego, rezystancja wyjściowa czyli stabilizacja napięcia od zmian prądu obciążenia oraz zakres temperatur pracy zasilacza.

Ewolucja zasilaczy i proces ich unowocześniania

Producenci zasilaczy rozpoczęli proces unowocześniania tych urządzeń, co można zaobserwować np. w zmianie sterowania, które odbywa się teraz za pomocą mikroprocesora, dodatkowo zamiast standardowych pokręteł została użyta klawiatura numeryczna, a wskaźniki analogowe zostały wymienione na cyfrowe wyświetlacze. Droższe modele zasilaczy laboratoryjnych są także wyposażone w wyświetlacze alfanumeryczne lub ciekłokrystaliczne z dodatkowym podświetleniem. Wszystko po to, aby użytkownik mógł w sposób łatwy i intuicyjny na co dzień posługiwać się tym sprzętem. Oprócz udogodnień wprowadzonych w budowie urządzenia bardzo przydatne mogą okazać się komunikaty jakie są wyświetlane na urządzeniu np. informacja o trybie pracy zasilacza, o przekroczeniu ustawionych wartości prądu czy napięcia. Zasilacze wyposażone w mikroprocesor charakteryzują się wieloma cechami, które można uznać za ich niewątpliwe zalety.

Funkcje ułatwiające codzienne użytkowanie to z pewnością:

 • możliwość zaprogramowania napięcia i prądu maksymalnego,
 • możliwość ustawienia wartości prądu, po której przekroczeniu spadnie ona do zera.

Wyróżniamy następujące rodzaje zasilaczy laboratoryjnych:

jednokanałowe,

wielokanałowe,

programowalne.

Do urządzeń zasilających możemy zaliczyć także autotransformatory i przetwornice DC/AC.

Czym należy się kierować w trakcie wyboru zasilacza

Przy wyborze odpowiedniego zasilacza laboratoryjnego należy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów:

 • zakres napięcia i prądu wyjściowego – to parametr nad którym warto chwilę się zatrzymać i pomyśleć przyszłościowo, czy będzie potrzeba długotrwałego zasilania badanych układów. Jeżeli tak, to warto wybrać zasilacz, który będzie miał pewien zapas mocy.

 • liczba kanałów – najpopularniejsze w tej kategorii są zasilacze 1 i 2 kanałowe, ale coraz częściej na rynku można spotkać także urządzenia 3 i 4 kanałowe,

 • rodzaje zabezpieczeń:

  – odporność na przegrzewanie,

  – możliwość regulacji prądu maksymalnego,

  – zabezpieczenia przeciwprzepięciowe,

  – filtry przeciwzakłóceniowe sieci EMC.

Obecnie na rynku jest ogromny wybór zasilaczy laboratoryjnych, więc każdy może dopasować coś do siebie. Ważne jest jedynie, aby przemyśleć jakie funkcje chcielibyśmy aby posiadał nasz zasilacz i jakie parametry będą dla nas wystarczające. Cena zasilacza zależy głównie od jego mocy, czyli iloczynu maksymalnego napięcia i prądu wyjściowego. W tej kwestii także mamy duży wybór i każdy znajdzie coś dla siebie.