Kategorie
Bestsellery

Jak mocny powinien być ploter laserowy?

Jeszcze kilkanaście lat temu cięcie laserem było metodą, na którą pozwolić sobie mogły w swoich zakładach tylko najbogatsze firmy. Dziś dostęp do niej coraz bardziej się rozszerza, także za sprawą dużo łatwiejszych w obsłudze kompaktowych urządzeń, jakimi są odpowiedniego typu plotery. Aby mieć szansę sprostania presji korzystającej z takich rozwiązań konkurencji, warto rozważyć wyposażenie się w taki sprzęt. Należy to jednak poprzedzić odpowiednim namysłem.

Nie oszczędzaj pochopnie

Lista branż, w których znakomite zastosowanie znajduje obecnie ploter laserowy, wydaje się nie mieć końca. Nie powinno to dziwić zważywszy na wielką wszechstronność takiego urządzenia, które bez trudu radzi sobie z cięciem najróżniejszych materiałów. Guma, drewno, sklejka, fornir, balsa, pleksja, laminaty grawerskie, polistyren, akryl, tektury, tekstylia – dziedzin, w których są one potrzebne, nie brakuje. Dysponując odpowiednim ploterem możemy także wykonywać grawerunki na szkle.

Obszerność rynkowej oferty jest obecnie ogromna. Rozpiętość cen także. Trudno już znaleźć rozwiązanie, którego nie dostrzegliby i nie włączyli do własnych ofert wyrobów producenci z Chin. Plotery laserowe nie stanowią wyjątku. Po bardzo pobieżnej analizie dostępnych dziś propozycji możemy więc dojść do wniosku, że uzupełnienie wyposażenia zakładu czy pracowni o to znakomite narzędzie nie jest żadnym wyzwaniem.

Mimo wszystko jednak, nadal jest to poważny koszt. Jego poniesienie wymaga więc rozwagi, jeśli nie chcemy go żałować. Niskiej jakości sprzęt, brak wsparcia sprzedawcy czy producenta, niedostateczne parametry robocze i niezadowalająca trwałość może spowodować, że zamiast ułatwić sobie wyjście naprzeciw potrzebom rynku, przysporzymy sobie utrapień.

Mocy nigdy za wiele

Nominalna moc to oczywiście nie wszystko, czym należy kierować się przy zakupie. Zawęziwszy pole wyboru do urządzeń wysokiej klasy, np. takich, jakie oferuje swoim Klientom sklep Diolut i odpowiadających naszym potrzebom pod względem innych cech, choćby wielkości pola roboczego, możemy jednak zastanowić się i nad nią. Zagadnienie mocy jest kluczowe, jeśli chcemy utrzymać jak najwyższą wydajność pracy. Nie musi być tak, że zbyt słaby laser w ogóle nie poradzi sobie z cięciem twardszego czy grubszego elementu, będzie on jednak robił to dużo wolniej, a w przypadku niektórych materiałów szybkość procesu i krótszy czas oddziaływania wiązki pozwala uzyskać lepszy rezultat (np. brak przypalonych krawędzi).

Dlatego bardzo ważne jest, by ploter dobierać w sposób podporządkowany konkretnym potrzebom. 40W to moc wystarczająca przy grawerowaniu bądź cięciu lekkich, np. tekturowych elementów albo tkanin. Dużo bardziej uniwersalnym będzie model dysponujący mocą 80W. Jeśli zaś z góry wiemy, że będziemy chcieli pracować przede wszystkim na materiałach twardszych czy grubszych, nie będzie przesadą sięgnięcie po nawet 130W. Zdecydowanie lepszy jest nieznaczny zapas mocy, który wystarczy także do sporadycznej obróbki obiektów bardziej wymagających, niż stałe borykanie się z jej niedostatkiem – zwłaszcza, że, jak zauważyliśmy, obniżenie prędkości pracy nie musi być jedynym tego skutkiem.