Kategorie
Bestsellery

Jakim wymogom sprostać musi topnik do lutowania?

Niezależnie od tego, jak dobrych urządzeń i narzędzi nie stosowalibyśmy podczas lutowania, jego rezultat może nie być zadowalający, jeśli zaniedbamy kilka prostych zasad. Trzeba więc pamiętać o właściwej temperaturze, co może sprawiać pewne problemy wówczas, gdy lutowanych jest w krótkim czasie wiele elementów. Niezbędne jest użycie właściwej ilości cyny. Wreszcie, za każdym razem konieczne jest użycie topnika.

Czystość to nasz główny cel

Trzeba pamiętać o tym, że większość metalowych elementów wchodzi w reakcje z powietrzem, co niesie ze sobą kłopotliwy skutek w postaci powstawania na ich powierzchniach różnych związków niemetalicznych, przede wszystkim tlenków. Przy wyższej temperaturze procesy te zachodzą z większą intensywnością. Ze względu na to, że są one trudnotopliwe, ich obecność znacznie utrudnia stworzenie połączenia charakteryzującego się dostateczną trwałością. Aby każde lutowanie mogło być udane, trzeba więc zadbać o skuteczne usuwanie tych i wszelkich innych zanieczyszczeń, jakie pojawiają się na łączonych powierzchniach. To jest podstawowe zadanie, jakie stoi przed topnikiem – czyści on metale oraz, chroniąc je przed kontaktem z gazową atmosferą, uniemożliwia powstawanie nowych tlenków podczas ich spajania.

Jak można przekonać się przeglądając ofertę naszego sklepu, wybór tego rodzaju produktów jest obecnie ogromny. A przecież pełniona przez nie funkcja wydaje się stosunkowo prosta. Lista wymagań, jakie wobec niego mamy, jest jednak dłuższa, toteż ich producenci mają co robić i cały czas prześcigają się tworzeniu wyrobów jak najlepiej odpowiadających oczekiwaniom klientów.

Znajdź topnik, który spełni Twoje oczekiwania

Oprócz tego, by topnik do lutowania skutecznie czyścił powierzchnie, z którymi ma kontakt i zabezpieczał je przed ponownym reagowaniem z otoczeniem, oczekujemy, by poprawiał on zwilżalność powierzchni, a jego właściwości zachowywane były mimo wzrostu temperatury. Jednocześnie, powinien ulegać topnieniu zanim stanie się to z lutem, a parowaniu przy wyższej temperaturze niż on. Wyłączywszy specyficzną metodę lutowania reakcyjnego, nie może wchodzić z nim w reakcje chemiczne.

Środek ten ma do spełnienia swoją rolę, docelowo jednak powinien być łatwo usuwalny, co wymaga mniejszego przyciągania wzajemnego niego i metalu, niż lutu, tak, by jego wypieranie następowało bez przeszkód. Problemów nie może także sprawiać czyszczenie uzyskanego połączenia z jego resztek, zwłaszcza jeśli potrzebny jest wyrób bardziej aktywny, do czego powinien wystarczyć np. izopropanol – znajdziemy jednak wyroby, które po użyciu zmywania nie wymagają. Niepożądane jest wydzielanie przy lutowaniu toksycznych gazów, a także powodowanie korozji elementów, z którymi będzie miał styczność.

W ofercie sklepu Dilut znajdują się produkty odpowiadające oczekiwaniom wszystkich odbiorców, zróżnicowane pod względem wielu cech. Właściwy ich dobór ułatwia sprawną i skuteczną pracę. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.