Kategorie
Bestsellery

Lutując jakiekolwiek elementy nigdy nie zapominaj o używaniu dobrego topnika!

Choć lutowanie wydaje się czynnością niezwykle prostą, to nie każdemu i nie od razu udaje się w pełni. Wielkie znaczenie, podobnie jak w wielu innych dziedzinach, miewają szczegóły. Część z nich da się opanować nabierając odrobiny wprawy wraz z kolejnymi wykonanymi pracami. O innych trzeba po prostu pamiętać, najpierw zasięgając odrobiny podstawowych informacji.

Do czego służy topnik i jaki powinien być?

Jednym z czynników, na skutek których lutowane połączenie może okazać się nie w pełni udane jest to, że na właściwie każdej odsłoniętej powierzchni metalicznej powstają tlenki reagujących z otoczeniem metali. To jest główna przyczyna, dla której powinniśmy używać topnika, nazywanego wobec tego niekiedy odtleniaczem, który zapobiega także powstawaniu tlenków podczas lutowania, jako że izoluje on metal od powietrza. Poza tym poprawia on topienie i ułatwia łączenie obu lutowanych elementów.

Żeby używany przez nas topnik do lutowania mógł całkowicie spełniać swoje zadanie, musi charakteryzować się kilkoma właściwościami. Jego temperatura topnienia musi być niższa niż lutu, ale z kolei temperatura parowania – przeciwne. Ważne jest także, aby substancje, z których się składa nie wytrącały się na skutek wysokiej temperatury. Nie powinien także przyciągać metalu bardziej niż niezastygły lut, aby nie został on nim zanieczyszczony. Z kolei gdy już spełni swoje zadanie, powinien dawać się łatwo usuwać przy pomocy powszechnych stosowanych do tego środków, np. izopropanolu, dostępnego w ofercie sklepu Diolut.

Wybierajmy takie środki, jakie są potrzebne w naszej pracy

Wybór topnika będzie zależał od tego, co konkretnie lutujemy. W dalszej kolejności od naszych osobistych upodobań odnośnie sposobu jego aplikacji – to także nie jest jednak bez znaczenia, ponieważ chodzi o to, by stosować go tylko tyle, ile jest w danym miejscu potrzebne, oszczędzając sobie narażenia na unoszące się opary, czy rozległego czyszczenia miejsca lutowania.

Do najbardziej powszechnie stosowanych należy topnik oparty na czystej kalafoni i rozpuszczalniku (R). Nadaje się do powierzchni łatwych do zlutowania i czystych, jest niekorozyjny i nieprzewodzący, więc pozostawienie jego resztek nie jest problemem. Podobnie jest z kalafoniowym średnio aktywowanym (RMA). Kalafoniowy aktywowany zaś (RA), przydatny jest przy powierzchniach średnio i wysoko utlenionych. Jest korozyjny, więc jego resztki trzeba likwidować. Do wyboru mamy jeszcze topniki NC/LR, także raczej to łatwych materiałów, a także WS z kwasów organicznych, tikstopu i rozpuszczalnika, uważany za najbardziej uniwersalny, a do tego rozpuszczalny w wodzie.

Producenci akcesoriów lutowniczych prześcigają się jednak w tworzeniu produktów, które mogą zaskoczyć swoimi właściwościami niejednego fachowca. Ogromny wybór różnego rodzaju topników, jakie są dostępne w sklepie Diolut, każdemu z nich pozwoli znaleźć coś dla siebie. Zapraszamy!