Kategorie
Bestsellery

Niewidzialny, a bardzo niebezpieczny wróg. Broń się przed wyładowaniami elektrostatycznymi!

Rozwiązywaniu jednych problemów i zdobywaniu coraz to nowych możliwości towarzyszy niestety generowanie kłopotów wcześniej nieznanych – jest to cena dynamicznego postępu technicznego. Ich rozwiązania są jednak w zasięgu ręki, a korzystanie z nich nie jest trudne – wystarczy, by mieć świadomość że istnieje potrzeba ich zastosowania. Wyładowania elektrostatyczne potrafią robić niemałe spustoszenie w budowanych czy serwisowanych układach, trzeba je więc wyeliminować.

Coraz więcej, a jednocześnie coraz mniej. Wygoda i oszczędność ma swoją cenę

Do naszych rąk trafiają coraz mniejsze i bardziej poręczne urządzenia, a jednocześnie charakteryzują się one parametrami dawniej nieosiągalnymi dla stacjonarnego komputera – w naszym codziennym życiu są to przede wszystkim telefony. Podobnie zmieniło się jednak wiele innych wyrobów elektronicznych, np. sterujących rozmaitymi urządzeniami. Niesie to ze sobą mniejszą materiałochłonność przy ich produkcji, łatwość implementacji w ograniczonych wymiarowo konstrukcjach czy wzrost energooszczędności. Jest i jednak i druga strona tego medalu, o której dobrze wiedzą fachowcy zajmujący się tym na co dzień, a powinni być jej świadomi także hobbyści zamierzający podjąć się bardziej wymagających zadań.

Kiedyś nie przyszłoby nam do głowy, że możemy doprowadzić do uszkodzenia serwisowanego układu przez podniesienie się z krzesła – towarzysząca temu zmiana potencjału jest jednak na tyle duża, że dziś drobne elementy mogą temu nie sprostać. I to właśnie sami ludzie pracujący przy zminiaturyzowanej elektronice są źródłem najliczniejszych zagrożeń w tym zakresie. Zarówno zakłady produkcyjne jak i serwisy, jeśli mają zyskać możliwość skutecznej realizacji swoich usług, a także amatorscy entuzjaści elektroniki muszą więc wdrażać skuteczne środki ochrony.

Mata ESD i inne akcesoria zredukują straty, a więc obniżą Twoje koszty pracy

O tym, że doszło do uszkodzenia jakiegoś elementu, w chwili gdy to się stanie nawet się nie dowiemy. Wykonamy jeszcze sporo czasochłonnej i kosztownej pracy nad skończeniem danego urządzenia, po czym ni stąd ni zowąd odmówi ono posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie. Skutkiem trudnej do wykrycia usterki mogą być także nieprawidłowości w jego pracy.

Skala zagrożenia sprawia, że ochrona przed wyładowaniami elektrostatycznymi należy dziś do podstawowych warunków pozwalających zachować jakość, a więc i wydajność pracy przy układach elektronicznych.

W przypadku większych zakładów stosuje się szeroko zakrojone działania zapobiegawcze w postaci stref EPA (Electrostatic Protected Area), w których eliminowane jest wszystko, co może stanowić zagrożenie, włącznie ze standardową odzieżą. Skuteczne zadbanie o bezpieczeństwo budowanych czy reperowanych układów jest jednak możliwe także w domowej pracowni, a wszystko, co jest do tego niezbędne, znajduje się w ofercie naszego sklepu. Mata ESD, zarówno w małym formacie, jak i rolce, a także całe komplety obejmujące przewody uziemiające, opaski i rękawiczki pozwolą nam uchronić się przed czyhającym na nas ryzykiem. Zapraszamy do zapoznania się z całym tym asortymentem i składania zamówień.