Kategorie
Bestsellery

Aby pracy z ploterem laserowym nigdy nie towarzyszyło żadne ryzyko, przestrzegaj zaleceń bezpieczeństwa

Plotery laserowe to niezwykle wszechstronne urządzenia, zdolne otworzyć przed wyposażonym w nie zakładem zupełnie nowe perspektywy. Dobrze dobrany model pozwala na błyskawiczne wytwarzanie najrozmaitszych drobiazgów, zarówno powtarzalnych, jak i zupełnie unikalnych, przy zachowaniu wysokiej precyzji ich wykonania. Abyśmy tymi zaletami takiego sprzętu mogli cieszyć się bez przeszkód, musimy tylko dbać o jego stan techniczny i bezpieczeństwo pracy.

Użytkując plotery laserowe dbaj o stan tuby

Sercem każdego sprzętu tego typu jest tuba laserowa generująca promień potrzebny przy cięciu bądź grawerowaniu. Naszym pierwszym zadaniem, aby mogło ono poprawnie działać przez długi czas, jest po prostu dobranie takiego modelu, którego moc pozwoli mu bez przeszkód sprostać wszystkim czekającym go zadaniom. Jeśli nie będzie on musiał przez cały czas pracować z maksymalną (a jedynie w szczególnych sytuacjach, gdy wymaga tego rodzaju materiału i oczekiwana szybkość i jakość cięcia), wówczas będziemy mogli oczekiwać długotrwałego, bezproblemowego użytkowania. Kolejny element wymagający naszej troski to soczewka. Musimy regularnie sprawdzać jej stan, jako że jest ona narażona na zanieczyszczanie powstającymi podczas procesu cięcia spalinami. Jej czystość należy do podstawowych warunków pomyślnej pracy Zabrudzenia obniża moc, z jakiej możemy korzystać podczas pracy i utrudnia ją. Kontrolować trzeba też ścieżkę optyczną.

Woda chłodząca z kolei musi być regularnie wymieniana – jej jakość także odbija się na trwałości lasera. Zbiornik i pompa powinny być czyszczone. To samo dotyczy wentylatora wyciągowego. Zanieczyszczenia usuwane muszą być także z prowadnicy, przy okazji należy ją smarować. Wszystkie czynności obsługowe wykonujemy oczywiści przy wyłączonym urządzeniu!

Za każdym razem bądź ostrożny i uważny

Wiązka, którą wykorzystują plotery laserowe, skierowana na ciało człowieka może spowodować poparzenia lub uszkodzenie wzroku. Dlatego wszelkich zaleceń bezpieczeństwa należy przestrzegać z dużą starannością. Zanim przystąpimy do cięcia bądź grawerowania, trzeba dobrze sprawdzić, czy w obszarze roboczym nie znajdują się jakiekolwiek przeszkody. Jeśli dopuścimy do kolizji z obrabianym materiałem, może się to skończyć uszkodzeniem urządzenia. Do pracy z nim możemy przystąpić jedynie wówczas, gdy nie stwierdziliśmy nieprawidłowości w obrębie układu chłodzenia, zasilania pneumatycznego czy odciągów. W jej trakcie uwalniane są liczne szkodliwe substancje, które muszą być skutecznie odprowadzane.

Podczas obróbki drzwiczki powinny pozostawać zamknięte. Nie wolno wkładać rąk do obszaru roboczego – jeżeli zachodzi potrzeba zmiany opracowywanego materiału, wszystkie operacje muszą zostać zatrzymane. Pamiętajmy także o tym, by w pobliżu znajdowała się gaśnica z aktualnym przeglądem. Nade wszystko, przed przystąpieniem do pracy z wykorzystaniem jakiegokolwiek urządzenia należy uważnie przeczytać jego instrukcję obsługi. Tam znajdziemy wszelkie informacje niezbędne do tego, by skutecznie zadbać o jego niezawodność i bezpieczeństwo pracy. Plotery laserowe, które wybraliśmy do oferty sklepu Diolut, to sprzęt najwyższej klasy, który na pewno nie zawiedzie żadnego użytkownika, który korzystał z nich będzie prawidłowo.