Kategorie
Bestsellery

Podstawy: czym lutować? Przyjrzyjmy się poszczególnym rodzajom lutownic

Lutowanie to podstawowy sposób łączenie elementów urządzeń elektronicznych wykorzystywany w ich produkcji i serwisowaniu. Sprowadza się ono do połączenia metalowych końcówek lub przewodów spoiwem topiącym się łatwiej niż one same. Sposoby uzyskania takiego rezultatu i wykorzystywane w tym celu narzędzia są być jednak różne. Rynek obfituje dziś w bardzo wiele rozmaitych propozycji składających się na kilka kategorii.

Podstawowe rodzaje przydatne każdemu

Do najbardziej rozpowszechnionych należą lutownice transformatorowe. Prąd o dużym natężeniu przepływa przepływa przez stanowiący jednocześnie grot drut, co pozwala mu nagrzać się do maksymalnej temperatury w dosłownie kilka chwil – jest to główna zaleta, jaką charakteryzuje się ten rodzaj. Znakomicie nadaje się on do lutowania większych przewodów i elementów, jednak wszędzie tam, gdzie potrzebna jest odpowiednia precyzja, a więc zwłaszcza do pracy z coraz bardziej zminiaturyzowanymi układami elektronicznymi, po prostu się nie nadaje. Nie mamy bowiem żadnej kontroli nad bardzo wysoką temperaturą niezbyt w dodatku precyzyjnego grota, co grozi tylko uszkodzeniem łączonych detali. W pracy nie pomaga także jej duża waga. Świetnie nadaje się jednak do początkowej nauki lutowania.

Odmiennymi cechami charakteryzują się lutownice oporowe, zwane też grzałkowymi. Może ona stanowić podstawowe narzędzie pracy elektronika dzięki niższej temperaturze, precyzyjnym wymiennym grotom i lekkości kolby, która powoduje, że łatwiej bez większego wysiłku uzyskać odpowiednią precyzję. Czas nagrzewania jest jednak nieco dłuższy, a temperatury także nie można regulować.

Właśnie to – czyli potrzeba dokładnej regulacji parametrów pracy, jest główną zaletą, jaka cechuje cieszące się rosnącą popularnością urządzenie w postaci stacji lutowniczej. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którym bardzo zależy na precyzji.

Nie tylko gorący grot

W zupełnie inny sposób pracuje lutownica hot air, a więc wykorzystująca do łączenia elementów gorące powietrze – nie dochodzi tu do kontaktu z nimi. Jest to urządzenia przydatne zwłaszcza w pracy z małymi, delikatnymi elementami, w tym w montażu powierzchniowym. Można je wykorzystać także do innych zastosowań – np. zaciskania rurek termokurczliwych. Szeroko wykorzystywane są także lutownice gazowe, zwykle są to modele także bardzo przydatne w pracach precyzyjnych, a dzięki brakowi zasilania elektrycznego nadają się do użycia w ramach serwisu terenowego. Jest ono ograniczone jedynie pojemnością zbiornika, od której zależy czas pracy. Wybór właściwego urządzenia zależy od potrzeb wynikających z rodzaju wykonywanych czynności. W każdym jednak przypadku należy dbać o to, by cechowały się należytym poziomem jakości, dzięki czemu pozwolą na efektywną pracę bądź skuteczne podnoszenie umiejętności. Sklep Diolut zadbał o to, by jego asortymencie znalazły się wyłącznie modele godne zaufania.