Kategorie
Bestsellery

Serwisowanie elektroniki często wymaga obu oczu

Nowoczesne wyposażenie pozwala znacznie podnieść możliwości każdego serwisanta. Szczególnie dzisiaj, gdy stawiać trzeba czoła coraz dalszej miniaturyzacji, z którą wiążą się nowe zadania mogące osobom niezajmującym się elektroniką na co dzień wydawać się po prostu niewykonalnymi. Tymczasem, jeśli zarówno ręce, jak i oczy fachowca uzbrojone zostaną w odpowiedni sprzęt, nie będzie dla niego przeszkodą nawet najmniejszy zdefektowany detal.

Jak działają nasze oczy?

Wystarczy przymknąć jedno z oczu, a łatwo zauważymy, że widzimy otaczający nas świat nieco inaczej. Dlaczego tak się dzieje? Obraz który widzimy korzystając z ich obu, jest tworzony przez nasz mózg na podstawie dwóch odrębnych, co umożliwia zjawisko rozbieżności dwuocznej, dzięki któremu możemy bez trudu rozpoznawać głębię przestrzeni. Z kolei nad tym, abyśmy mogli z zadowalającą ostrością przyglądać się obiektom znajdującym się w różnej odległości, pracują mięśnie rzęskowe oczu, zmieniając kształt soczewek. Nazywa się to akomodacją, a nasz mózg analizując tą pracę oczu jest w stanie ocenić dystans. Jego określenie jest możliwe także dzięki konwergencji. Gałki oczne jednocześnie obracają się wraz ze zmianami odległości obserwowanego punktu. Jej ustalenia mózg dokonuje poprzez analizowanie kąta konwergencji (przy znacznym przybliżeniu jest on duży), czyli tego, pod jakim zwrócone są nasze oczy. Im bardziej odległy jest dany obiekt (i jednocześnie mniejszy kąt), tym precyzja tej oceny jest mniejsza.

Wszystkie te kwestie są w wielu sytuacjach bardzo istotne. Nie tylko bowiem od ostrości wzroku zależy zdolność skutecznego dokonywania różnych czynności, ale i właśnie od m.in. postrzegania przestrzeni. Jej brak może niekiedy prowadzić do groźnych wypadków. Dlatego właśnie, jeśli mamy problemy z widzeniem obuocznym, nie dostaniemy np. ani prawa jazdy na motocykl, ani na samochód ciężarowy.

Nie każdy mikroskop podoła niektórym zadaniom

Z obu oczu korzystać trzeba także w przypadku prac na bardzo drobnych elementach, z jakimi coraz częściej mamy do czynienia w układach elektronicznych. Obraz, jaki można uzyskać dzięki typowemu, wyposażonemu w jeden okular mikroskopowi, jest niewystarczający. To, że zdołamy się dokładnie przyjrzeć wszystkim detalom, to jeszcze dużo za mało. Żeby móc na nich skutecznie pracować, trzeba mieć poczucie przestrzeni. Wówczas możliwe jest skuteczne i nie obarczone ryzykiem błędu i uszkodzenia czegokolwiek posługiwanie się narzędziami. Do tego konieczny jest specjalny mikroskop stereoskopowy, jaki można znaleźć w ofercie sklepu Diolut. Dzięki dwóm torom optycznym obraz jest tak doskonały pod względem postrzegania brył i przestrzeni, jak ten, którym możemy się cieszyć nie korzystając z żadnych tego typu przyrządów. Jest to nieodzowne narzędzie dla elektronika, ale także specjalisty zajmującego się wszelkiego rodzaju inną inżynierią precyzyjną.