Kategorie
Bestsellery

Maty ESD to obowiązkowy element wyposażenia dla każdego, kto pracuje z elektroniką. Poznaj ich najważniejsze cechy!

Zapewne każdy przyzna, że najważniejsze są właściwości antystatyczne. Przeskakujące ładunki elektryczne byłyby niebezpieczne nie tylko dla samego sprzętu, ale w pewnych szczególnych sytuacjach też stwarzałyby realne zagrożenie dla monterów, serwisantów itd. Utworzenie strefy EPA to działanie na ogromną skalę, nie zawsze adekwatne do prawdziwego poziomu wyzwań. Podstawą zawsze jest odpowiednio dobrana i rozwinięta na stanowisku roboczym mata ESD.

Każda strona narzuty roboczej ma nieco inny poziom rezystancji powierzchniowej

Różnica jest niewielka, na poziomie dosłownie 3-5Ω, ale dla profesjonalistów takie drobne szczegóły mają kolosalne znaczenie. Zabezpieczając stanowisko przed wyładowaniami napięcia niewyczuwalnego dla ludzi, ale groźnego dla elektroniki, nie można sobie pozwolić na pominięcie takich szczegółów. Z tego względu taka mata ESD posiada odpowiednie oznaczenia, aby użytkownik nie miał najmniejszych wątpliwości odnośnie jej prawidłowego zastosowania. Warto zwrócić uwagę na to, że niektóre produkty z tej kategorii cechują się podwyższoną odpornością na wysoką temperaturę. Bezcenna właściwość podczas lutowania, ale nie tylko. Równie praktyczne są wydzielone przegrody na narzędzia oraz mikroskopijne podzespoły.

Mata ESD przy stanowisku pracy musi być połączona specjalnym przewodem z uziemieniem

W przeciwnym wypadku skuteczne odprowadzanie ładunków elektrostatycznych byłoby w zasadzie niewykonalne. Zgodnie z jednym z podstawowych praw fizyki, żadna energia nie ginie, więc trzeba zapewnić jej odpowiednie ujście. Dlatego często w komplecie z matą ESD można znaleźć opaski antystatyczne, kable uziemiające, specjalne wtyki, rękawiczki nylonowe itd. W sklepie DIOLUT posiadamy kilka tego rodzaju zestawów – zachęcamy do zapoznania się z ich pełną zawartością i składania zamówień. Stale rozbudowujemy nasz asortyment, a wszystkie maty ESD prezentują doskonałą jakość przy bardzo przystępnych cenach!